قوز قرنيه

قوز قرنيه (کراتوکنوس Keratoconus ) بيماري است که قرنيه چشم را در گير مي کند و آن را از حالت طبيعي  که مقطعي از يک جسم کروي منظم مي باشد به مقطعي از جسم  مخروطي شکل نامنظم تبديل مي کند. اين بيماري يک پديده غير التهابي و دو طرفه مي باشد که بتدريج، قرنيه چشم شروع به نازک شدن و نامنظم شدن مي کند و در نوع نسبتا پيشرفته قرنيه حالت مخروطي پيدا مي کند.  اين تغيرات منجر به نزديک بيني و آستيگماتيسم نامنظم و در نتيجه کاهش ديد به درجات متفاوت مي گردد.

از خصوصيات اين بيماري اين است که حالت پيشرونده اي را دارد و هر دوچشم را گرفتار مي کند، هرچند در ابتدا ممکن است دريک چشم خود را بيشتر نشان دهد. ميزان پيشرفت بيماري نيز از يک فرد به فرد ديگر بسيار متفاوت مي باشد. معمولا از دهه دوم زندگي و دوران بلوغ شروع مي شود و تا دهه سوم و چهارم پيشرفت مي کند و سپس متوقف مي گردد.  خيلي بعيد است که بيماري قوز قرنيه در سنين بالا ظاهر شود. نکته اي مهمي که بايد به آن توجه شود اين است که علي رغم مشکلات بينايي فراواني  که اين بيماري مي تواند  ايجاد مي کند ولي کورکننده نمي باشد.

علت بيماري هنوز کاملا شناخته شده نيست، اگرچه زمينه هاي ارثي مطرح مي باشد، اما رفتار اين بيماري شبيه بيماريهاي ارثي معمولي نيست و فقط در حدود ده درصد موارد مي توان  رد پاي آن را در ديگر اعضاي فاميل پيدا کرد. ماليدن محکم چشم، اگرچه علت قوز قرنيه نمي باشد ولي در روند ايجاد وپيشرفت آن بي تاثير نيست. به همين جهت معمولا به بيماران مبتلا به قوز قرنيه سفارش مي شود که از ماليدن چشمشان پرهيز کنند.

علائم قوز قرنيه

علائم بيماري قوز قرنيه بسته به شدت بيماري، بسيار متفاوت مي باشد. در بعضي از افراد قوز قرنيه ممکن است آنقدر خفيف باشد که براي بيمار هيچگونه علامت خاصي را ايجاد نکند. گاهي آنقدر بيماري خفيف است که حتي بيماري اين افراد  در معاينه معمولي چشم  هم کشف  نمي شود و تنها با گرفتن نقشه توپوگرافي قرنيه مي توان به وجود آن پي برد. اما عمده اين بيماران در ابتدا با عيب انکساري نزديک بيني و آستيگماتيسم مراجعه مي کنند که در اين موارد ديد بيمار با اصلاح با عينک در حد قابل قبولي مي رسد اما ممکن است  کامل و 10/10 نشود. در اين موارد نيز گرفتن نقشه توپوگرافي قرنيه تشخيص را مسجل مي کند. در انواع پيشرفته تر علائم شديدتر مي باشد و فرد با عينک بينايي مناسبي پيدا نمي کند که در اين حالت حتي بدون گرفتن نقشه قرنيه، بيماري در معاينه معمولي هم تشخيص داده مي شود.       

درمان قوز قرنيه

پيوند قرنيهقوز قرنيه را از نظر شدت عارضه مي توان درجه بندي کرد. اگر قوز قرنيه بسيار خفيف باشد اين افراد حتي با عينک مي توانند ديد مناسبي داشته باشند و نياز به درمان ديگري ندارند. انواع خفيف تا متوسط معمولا با استفاده از لنزهاي تماسي سخت (کنتاکت لنز ) بينايي بسيار خوبي را در اکثر مواقع بدست مي آورند و طبعا در اين صورت اعمال جراحي ضرورت پيدا نمي کند. متقاعد نمودن بيمار و ايجاد رغبت در وي به استفاده از اينگونه لنزها ، شرط اصلي  موفقيت درمان با کنتاکت لنز خواهد بود.  در موارد قوز قرنيه شديد، درمان پيوند قرنيه خواهد بود که شانس موفقيت پيوند در قوز قرنيه بسيار بالا و نزديک به ۹۵ درصد مي باشد. زمان عمل بستگي به شدت قوز قرنيه و عدم موفقيت در استفاده از کنتاکت لنز دارد. در هر حال بايد دانست که عمل پيوند براي درمان قوز قرنيه يک عمل غير اورژانس و انتخابي مي باشد و تاخير در اين نوع عمل عارضه اي بدنبال نخواهد داشت. نکته اي را که در مورد پيوند قرنيه بايد حتما  به آن توجه نمود اين است که  پيوند قرنيه در بسياري از موارد نياز به عينک را از بين نمي برد و هدف اصلي از پيوند قرنيه، تبديل کردن استيگمات نامنظم به آستيگمات منظم است تا فرد بتواند با عينک ديد مناسبي داشته باشد. حتي در مواردي بعد از پيوند قرنيه نيز ممکن است براي بهبود ديد نياز به استفاده از لنز تماسي باشد، از اين رو تنها زماني که عدم تحمل واقعي نسبت به کنتاکت لنز ايجاد شده باشد، بهتر است اقدام به پيوند قرنيه گردد. 

حلقه هاي داخل قرنيهاز درمانهاي  جراحي ديگري که براي قوز قرنيه وجود دارد، استفاده از حلقه هاي داخل قرنيه (Intracorneal ring ) مي باشد که اين نوع از درمان در بعضي از قوزهاي خفيف تا متوسط که کنتاکت لنز را نمي توانند تحمل کنند، کاربرد دارد. اين حلقه ها با کاهش ميزان آستيگماتيسم نامنظم به بهبود بينايي کمک مي کنند. اما بايد دانست که ميزان موفقيت در حلقه هاي داخل قرنيه بسيار متغير و از فردي به فرد ديگر متفاوت خواهد بود و در صورت عدم موفقيت درماني، نهايتا بيمار نياز به پيوند قرنيه خواهد داشت.

نقش ليزيک و ديگر اعمال جراحي ليزري در درمان قوز قرنيه

از آنجايي که قوز قرنيه بيماري پيشرونده اي است، تمامي جراحي هايي که به نحوي به تضعيف قرنيه کمک مي کنند، مي توانند سير بيماري را تسريع کنند و به همين علت انجام اينگونه اعمال جراحي در قوز قرنيه ممنوع مي باشد. ليزيک و ديگر اعمال جراحي ليزري از اين دسته هستند و طبعا هر فردي که بيماري قوز قرنيه را دارد، حتي اگر بيماري وي بسيار بسيار خفيف باشد که فقط با گرفتن نقشه توپوگرافي قرنيه به تشخيص رسيده است، بايد از انجام اينگونه اعمال جراحي اجتناب کند.

البته استفاده از عمل جراحي ليزيک، لازک، و يا پي آر کي در کسانيکه تحت عمل پيوند قرنيه قرار گرفته اند و بعد از عمل نزديک بيني، آستيگماتيسم، و يا دوربيني قابل توجه اي دارند، مي تواند بسيار کمک کننده باشد.  تاکنون بيشتر عمل جراحي ليزيک را بعد از پيوند قرنيه توصيه مي شد. اما اخيرا اعمال جراحي سطحي مانند لازک و پي ار کي بيشتر مورد توجه قرار گرفته است و نتايج اين عملهاي جراحي  نيز بعد از پيوند قرنيه بهتراز نتايج عمل ليزيک مي باشد.  

 

پرسش و پاسخ در مورد قوز قرنيه

پرسش: من به علت قوز قرنيه شديد كانديد پيوند قرنيه شده ام .يكي از همكاران شما به من گفت كه من را پيوند ورقه اي مي كند. آيا اين كه مي گويند پيوند ورقه اي بهترين نوع پيوند است درست است؟ لطفا محاسن و معايب آن را بگوييد؟

پاسخ: پيوند قرنيه  لايه اي (يا به قول شما ورقه اي) و پيوند تمام ضخامت قرنيه، هردو روشهاي قابل قبول در درمان قوز قرنيه مي باشند. اينکه کدام براي شما بهتر است بستگي به وضعيت چشم شما، وجود يا عدم وجود سابقه بعضي از بيماريهاي چشم مانند ورم بهاره و غيره، ضخامت قرنيه و سالم و يا ناسالم  بودن لايه پشتي قرنيه، و همچنين نوع فعاليت هاي جسمي شما بعد از عمل دارد.  حسن پيوند لايه اي در اين است که به مراقبت کمتري پس از عمل نياز دارد و همچنين شانس پس زدن پيوند کمتر مي شود. کيفيت ديد پس از پيوند لايه اي ممکن است بخوبي پيوند تمام ضخامت نباشد.

پرسش: من به علت قوز قرنيه پيوند قرنيه انجام داده ام. پيوند من تمام ضخامت است. حدودا بخيه ها چند وقت بعد از عمل كشيده مي شود؟ اين كه گفته ايد شانس مو فثيت 95 درصد است شامل رد پيوند هم مي شود؟ و ديگر اينكه آيا بعد از كشيدن بخيه ها گرفتن روزه ضرري ندارد؟

پاسخ: زمان برداشتن بخيه بعد از پيوند قرنيه بستگي به عوامل متعددي منجمله به نوع و تعداد بخيه استفاده شده، مدت زمان سپري شده پس از عمل، سن و نوع فعاليت شما، و مهمتر از همه به ميزان آستيگماتيسم پس از عمل دارد. بطور معمول از حدود سه ماه پس از عمل مي شود در مورد برداشتن تعدادي از بخيه ها بسته به شدت و ميزان آستيگماتيسم تصميم گيري نمود. در مواردي  ممکن است تعدادي از بخيه ها را تا مدت نامعلومي نگه داشت. از طرف ديگر اگر بخيه شل شود بايد بلافاصله آن را از چشم خارج نمود.

کلا شانس موفقيت پيوند قرنيه در درمان قوز قرنيه بسيار بالا و حدود ۹۵ درصد مي باشد که اين احتمال با احتساب همه عوارض و منجمله رد پيوند نيز مي شود.

بطور کلي عمل پيوند قرنيه منافاتي با روزه گرفتن ندارد و شما در هر مرحله اي پس از پيوند قرنيه مي توانيد روزه بگيريد.

پرسش: من ۱۶ساله هستم حدود۶ ماه است که دچار قوزي قرنيه هر دو چشم شدم و حدود ۴ ماه است که از لنز سخت استفاده ميکنم ولي چند بار دچار خراش قرنيه شدم آيا به نظر شما از لنز همچنان استفاده کنم يا کانديد پيوند شوم؟

پاسخ: اگر با لنز بينايي مناسبي داريد و قوز قرنيه شما شديد نمي باشد، در حال حاضر بهترين درمان براي شما، ادامه همين درمان با کنتاکت لنز خواهد بود. اينکه چند بار دچار خراش قرنيه شده ايد دليل محکمي که به سمت پيوند قرنيه برويد نيست.

پرسش:  من چشم راستم قوزه قرنيه دارد مدتي است که جلوي ديد هر دو چشمم شبکه هايي از خطوط کج و معوج ميبينم در حالت نيمه باز پلکهايم، اين خطوط و نقاط بيشتر ميشوند لطفا کمکم کنيد .

پاسخ: اگر اين اشکالي را که مي بينيد، در جلوي چشم شما حرکت مي کنند و ثابت نيستند، به اينها مگس پران مي گويند که اين مگس پرانها بتدريج در اکثر چشمها، آرام آرام ايجاد مي گردد و ربطي به قوز قرنيه ندارد. اگر بطور ناگهاني متوجه اين اشکال در جلوي چشم خود شده ايد و به همراه آن، جرقه هاي نوراني را نيز  مي بينيد، بهتر است ته (شبکيه) چشم شما  بطور کامل معاينه گردد. همچنين اگر اخيرا ضربه اي به ناحيه چشم و يا سر داشته ايد، نيز بهتر است اين معاينه انجام گيرد.  

پرسش: با سلام همسر من ۳۳ سال سن دارد و متاسفانه دچار مشکل کراتوکونوس قرنيه شده است و بسيار نگران ايشان هستم .تا چه حد مي‌توان اميد وار بود که اين بيماري متوقف شود؟ در چه صورت بيمار نياز به پيوند قرنيه دارد و اين عمل تا چند سال مي تواند جوابگو بوده و موفق باشد؟

پاسخ: معمولا پيشرفت بيماري کراتوکونوس يا همان قوز قرنيه از دهه چهارم زندگي کند و يا متوقف مي شود. درصد کمي از بيماراني که قوز قرنيه دارند نهايتا نياز به پيوند قرنيه پيدا مي کنند و آن هم در صورتي است که با روشهاي ديگر مثل لنز تماسي نتوان مشکل بيمار را حل نمود که اين حالت عمدتا در کساني اتفاق مي افتد که بيماري قوز قرنيه در آنها نسبتا  پيشرفته باشد. پيوند قرنيه در بيماراني که قوز قرنيه دارند و به آن نياز پيدا مي کنند بسيار موفق مي باشد و مي تواند تا آخر عمر جوابگو باشد.

قوز قرنيه علي رغم اينکه مي تواند مشکلاتي را براي بيمار ايجاد کند، ولي بخوبي مي توان با آن کنار آمد و فرد مي تواند يک زندگي کاملا طبيعي با آن داشته باشد.

پرسش: خانم بنده از سال ۷۳ مبتلا به بيماري آستيگمات نامنظم (قوز قرنيه) توسط يک متخصص چشم تشخيص داده شد در ۳ سال اول عينک براي وي تجويز شد و بعد از آن تاکنون از لنز سخت استفاده ميکند. گفته شده  که بعد از رسيدن سن نامبرده به سي سالگي آستيگمات ايشان خوب شده و نيازي به عمل جراحي ليزري نيست. آيا شما توصيه به انجام عمل ليزري مي فرماييد؟ ضمنا سن بيمار ۲۴ سال ميباشد.

پاسخ: بيماري قوز قرنيه (کراتوکونوس) يا همان آستيگمات نامنظم معمولا تا دهه سوم و يا چهارم  زندگي مي تواند پيشرفت نمايد ولي هيچگاه از بين نمي رود. درمان هاي ليزري مانند ليزيک سبب پيشرفت سريعتر بيماري خواهد شد و بايد از آن اجتناب نمود. اگر بيمار با لنز تماسي وضعيت و ديد مناسبي دارد، در حال حاضر براي اين گونه افراد موثرترين درمان همان لنز تماسي سخت مي باشد.